Skip to main content

Facebook Pikseli: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook reklamlarını kullanıyorsanız, sosyal reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için hemen kullanmaya başlamanız gereken önemli bir araç vardır: Facebook pikseli.

*Facebook reklamlarını kullanıyorsanız veya ileride kullanmayı planlıyorsanız, hemen kullanmaya başlamanız gereken önemli bir araç vardır. Facebook Pixel, sosyal reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gereken her şey burada olacak

Facebook pikseli nedir?

Facebook pikseli, web sitenize yerleştirdiğiniz koddur.Facebook reklamlarından  gelen dönüşümleri izlemenize , reklamları optimize etmenize , gelecekteki reklamlar için hedef kitle oluşturmanıza ve web sitenizde zaten bir tür eylem gerçekleştirmiş kişilere yeniden pazarlamanıza yardımcı olan verileri toplar .

Kullanıcıları web sitenizle ve Facebook reklamlarınızla etkileşimde bulunurken izlemek için çerezler yerleştirerek ve tetikleyerek çalışır.

Eskiden birkaç farklı türde piksel vardı: Facebook dönüştürme pikseli ve Facebook özel izleyici pikseli. Facebook, dönüşüm izleme pikselini 2017’de tekrar durdurdu. Facebook dönüşüm pikselini kullanıyorsanız, geçiş yapmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı bu Facebook iş yardım makalesinde öğrenebilirsiniz . Eski özel kitle pikselini kullanıyorsanız, bu talimatlar mevcut piksele nasıl yükseltileceğini açıklar.

Neden Facebook pikselini kurmanız gerekiyor?

Facebook pikseli, daha iyi Facebook reklamları oluşturmak ve reklamlarınızı daha iyi hedeflemek için kullanabileceğiniz önemli bilgiler sağlar. Facebook izleme pikseli verileri, reklamlarınızın istediğiniz eylemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişiler tarafından görülmesini sağlamaya yardımcı olur. Bu, Facebook reklam dönüşüm oranınızı artırmanıza ve daha iyi yatırım getirisi elde etmenize olanak tanır .

*

Henüz Facebook reklamlarını kullanmıyor olsanız bile, Facebook pikselini şimdi yüklemelisiniz. İlk Facebook reklamınızı oluşturmaya hazır olduğunuzda sıfırdan başlamanıza gerek kalmaması için hemen veri toplamaya başlayacaktır.

Facebook dönüşüm izlemeyi kullanın

Facebook pikseli, Facebook reklamınızı görüntüledikten sonra insanların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu görmenizi sağlar.

Hatta müşterileri cihazlarında takip edebilirsiniz. Bu, kullanıcıların reklamlarınızı mobil cihazlarda görme eğiliminde olup olmadığını, ancak satın almadan önce masaüstüne geçip geçmediğini görmenizi sağlar. Ya da belki tam tersi. Bu bilgiler, reklam stratejinizi hassaslaştırmanıza  ve yatırım getirinizi hesaplamanıza yardımcı olabilir .

Facebook yeniden hedeflemeyi kullanın

Facebook yeniden hedefleme piksel verileri ve dinamik reklamlar, sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere hedefli reklamlar göstermenize olanak tanır. Burada gerçekten ayrıntılı olmayı seçebilirsiniz. Örneğin, kullanıcılara bir alışveriş sepetinde bıraktıkları veya web sitenizdeki bir istek listesine ekledikleri tam ürün için bir reklam gösterebilirsiniz.

Benzer kitleler oluşturun

Facebook, web sitenizle halihazırda etkileşimde bulunan kişilere benzer beğenileri, ilgi alanları ve demografik özellikleri olan benzer bir kitle oluşturmanıza yardımcı olmak için hedefleme verilerini kullanabilir. Bu, potansiyel müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olabilir.

Facebook reklamlarını dönüşümler için optimize edin

Facebook reklamlarınızı web sitenizdeki belirli dönüşüm etkinlikleri için optimize etmek üzere Facebook izleme pikseli verilerini kullanabilirsiniz. Piksel olmadan, optimize edebileceğiniz tek dönüşüm bağlantı tıklamalarıdır. Piksel ile, satın alma ve kaydolma gibi iş hedefleriyle daha yakından eşleşen dönüşümler için optimizasyon yapabilirsiniz.

Facebook reklamlarını değer için optimize edin

Facebook, sitenizden kimin satın aldığına ve ne kadar harcadıklarına ilişkin verileri topladıkça, reklam kitlenizi değere göre optimize etmenize yardımcı olabilir. Bu, reklamlarınızı yüksek değerli satın alma olasılığı en yüksek olan kişilere otomatik olarak göstereceği anlamına gelir.

Daha fazla Facebook reklam aracı ve ölçümüne erişim kazanın

Web dönüşüm kampanyalarını, web sitenizdeki özel kitleleri veya dinamik reklamları mı kullanmak istiyorsunuz? Bunu yalnızca Facebook pikselini yüklediyseniz yapabilirsiniz. Ayrıca, potansiyel müşteri başına maliyet veya dönüşüm başına maliyet gibi ölçümleri izlemek için piksele ihtiyacınız vardır.

Facebook pikseli nasıl kullanılır

Facebook pikselini iki farklı tür olay hakkında veri toplamak için kullanabilirsiniz.

 1. Facebook, bir dizi 17 standart etkinliği önceden tanımladı.
 2. Özel etkinlikleri kendiniz ayarlayabilirsiniz.

“Etkinlik”, bir ziyaretçinin web sitenizde satın alma gibi gerçekleştirdiği belirli bir eylemdir.

Facebook pikseli standart etkinlikleri

Standart Facebook etkinlik kodunu kopyalayıp yapıştırabileceğiniz 17 standart Facebook pikseli etkinliği şunlardır:

 • Satın Alma : Birisi web sitenizde bir satın alma işlemini tamamlar.
 • Öncü : Birisi bir denemeye kaydolur veya kendisini başka bir şekilde sitenizde potansiyel müşteri olarak tanımlar.
 • Tam kayıt : Birisi sitenizde abonelik formu gibi bir kayıt formu doldurur.
 • Ödeme bilgisi ekle : Birisi ödeme bilgilerini web sitenizdeki satın alma sürecine girer.
 • Sepete ekle : Birisi sitenizdeki alışveriş sepetine bir ürün ekler.
 • İstek listesine ekle : Birisi sitenizdeki istek listesine bir ürün ekler.
 • Ödemeyi başlat : Birisi sitenizden bir şey satın almak için ödeme sürecini başlatır.
 • Arama : Birisi sitenizde bir şey aramak için arama işlevini kullanır.
 • İçeriği görüntüle : Birisi web sitenizdeki belirli bir sayfaya gelir.
 • İletişim : Birisi işletmenizle iletişim kurar.
 • Ürünü özelleştirin : Birisi belirli bir renk seçmek gibi belirli bir ürün sürümünü seçer.
 • Bağış yapın : Birisi amacınıza bağışta bulunur.
 • Konum bulun : Birisi işletmenizin fiziksel konumunu arar.
 • Program : Biri işletmenizde randevu alır.
 • Başlangıç deneme : En ürünün ücretsiz deneme için Birisi işaretler.
 • Başvuruyu gönder : Kredi kartı gibi bir kişi ürününüz, hizmetiniz veya programınız için başvurur.
 • Abone Ol : Birisi ücretli bir ürün veya hizmete abone olur.

Ayrıca, parametreler adı verilen fazladan kod bitlerini kullanarak standart olaylara daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. Bunlar, standart olayları aşağıdakilere göre özelleştirmenizi sağlar:

 • Bir dönüşüm etkinliğinin değeri ne kadardır?
 • Para birimi
 • İçerik türü veya kimliği
 • Sepet içeriği

Örneğin, tüm görüntülemeleri izlemek yerine, web sitenizdeki belirli bir kategorinin görüntülemelerini kaydetmek için Facebook piksel izleme özelliğini kullanabilirsiniz. Belki de köpek sahiplerini, evcil hayvan tedarik web sitenizin hangi bölümlerini görüntülediklerine bağlı olarak kedi sahiplerinden ayırmak istersiniz.

Facebook pikseli özel etkinlikleri

Standart etkinlikler yerine özel etkinlikleri veya Facebook pikseli standart etkinliklerinin sağlayabileceğinden daha fazla ayrıntı toplamak için kullanabilirsiniz.

Özel etkinlikler, belirli URL’lere veya URL anahtar kelimelerine dayalı URL kurallarını kullanır.

Bu Facebook yardım makalesinde özel dönüşümler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz

1. Adım: Pikselinizi oluşturun

 1. Senin itibaren Facebook Etkinlikler Yöneticisi , üst solcuların içinde hamburger simgesine (≡) tıklayın ve Pikseller’i .

2.Yeşil Piksel Oluştur düğmesini tıklayın.


.

Pikselinize bir ad verin, web sitenizin URL’sini girin ve Oluştur’u tıklayın .

Pikselin adını seçerken, Etkinlik Yöneticisi ile her bir reklam hesabı için yalnızca bir piksel alacağınızı unutmayın. Ad, belirli bir kampanya yerine işletmenizi temsil etmelidir. Reklam hesabı başına birden fazla piksel kullanmak istiyorsanız, bunu Facebook Business Manager kullanarak yapabilirsiniz .

2. Adım: Piksel kodunu web sitenize ekleyin

Pikseli web sitenizde bilgi toplamaya çalışmak için, şimdi web sayfalarınıza bazı kodlar yüklemeniz gerekir. Hangi web sitesi platformunu kullandığınıza bağlı olarak bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

 • Squarespace gibi bir e-ticaret platformu veya Google Etiket Yöneticisi gibi bir etiket yöneticisi kullanıyorsanız, pikselinizi web sitenizin kodunu doğrudan düzenlemek zorunda kalmadan yükleyebilirsiniz. Bu Facebook Yardım makalesi , bu üçüncü taraf araçlarından birini zaten kullanıyorsanız, pikselinizi nasıl kuracağınızı açıklar.
 • Bir geliştiriciyle veya web sitesi kodunuzu düzenlemenize yardımcı olabilecek başka biriyle çalışıyorsanız, geliştiricinize pikseli yüklemek için ihtiyaç duydukları her şeyi göndermek için Talimatları Bir Geliştiriciye E-postayla Gönder’i tıklayın .
 • Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri geçerli değilse, piksel kodunu doğrudan web sayfalarınıza eklemeniz gerekir. Bu bölümde size rehberlik edeceğiz.
 1. Kodu Kendiniz Manuel Olarak Yükleyin’i tıklayın .
 2. Piksel kodunu kopyalayıp web sitenizin başlık koduna yapıştırın. Yani, <head> etiketinden sonra, ancak </head> etiketinden önce yayınlayın. Her bir sayfaya veya kullanıyorsanız şablonunuza yapıştırmanız gereki

3.Otomatik gelişmiş eşlemeyi kullanıp kullanmayacağınızı seçin. Bu seçenek, web sitenizdeki hash edilmiş müşteri verilerini Facebook profilleriyle eşleştirir. Bu, dönüşümleri daha doğru bir şekilde izleyebilmenizi ve daha büyük özel kitleler oluşturabilmenizi sağlar.

 1. Web sitenizin URL’sini girip Test Trafiğini Gönder’i tıklayarak kodu doğru şekilde yükleyip yüklemediğinizi kontrol edin .

Facebook pikseliniz etkinliği izlemeye başladığında Devam’ı tıklayın .

3. Adım: İşletmeniz için doğru olayları izleyin

Geçiş düğmelerini kullanarak 17 standart olaydan hangisini izlemek istediğinizi seçin 

Her olay için, sayfa yüklemesinde mi yoksa satır içi eylemde mi izleyeceğinizi seçmeniz gerekir.
Sayfa yüklenirken etkinliği izleyin: Satın alma tamamlandı veya başarılı bir kayıt sayfası gibi yeni bir sayfaya gitmeyi içeren eylemleri izlemek için bunu kullanın.
Satır içi eylemde etkinliği izle: Yeni bir sayfa açmayan bir “sepete ekle” düğmesini tıklamak gibi bir sayfadaki eylemleri izlemek için bunu kullanın.
Ayrıca bazı olaylar için parametreler de ayarlayabilirsiniz. 
Örneğin, satın alımları belirli bir dolar değeri üzerinden izlemek isteyebilirsiniz.

Facebook pikseli özel etkinliklerini kullanmak istiyorsanız, Facebook Etkinlik Yöneticinize gidin. Seç Custom Dönüşümler üst menüyü soldan. Ardından, URL kurallarını kullanarak özel dönüşüm etkinliğinizi tanımlamak için Özel Dönüşüm Oluştur’u tıklayın


4. Adım: Facebook pikselinizin çalıştığını onaylayın
Facebook Pixel kurulumunuzu test trafiği göndererek zaten test ettiniz. 
Ancak Facebook pikselinizden gelen verilere güvenmeye başlamadan önce, onun da doğru şekilde izlendiğini onaylamalısınız.
1.Ekle Facebook Piksel Yardımcısı Google Chrome tarayıcısına uzantısını. 
(Yalnızca Chrome için kullanılabilir, bu nedenle farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, Pixel Helper’ı kullanmak için Chrome’u yüklemeniz gerekir.)

2.Facebook pikselini yüklediğiniz sayfayı ziyaret edin. Uzantı pikseli bulursa, </> uzantı simgesi maviye döner ve bir açılır pencere sayfada kaç piksel bulduğunu gösterir. Açılır pencere ayrıca pikselinizin düzgün çalışıp çalışmadığını da söyleyecektir. Değilse, düzeltmeler yapabilmeniz için hata bilgileri sağlayacaktır.

5. Adım: Web sitenize piksel bildirimi ekleyin

Facebook’un şartlarına (ve bazı durumlarda yasaya) uymak için, web sitenizi ziyaret edenlerin verilerini topladığınızı bildiğinden emin olmanız gerekir.

Bu, Facebook pikselini kullandığınızı ve bilgilerinin çerezler veya diğer yöntemlerle toplanabileceğini açıkça belirtmeniz gerektiği anlamına gelir. Kullanıcılara, verilerinin toplanmasını nasıl devre dışı bırakabileceklerini de bildirmeniz gerekir.

Tüm ayrıntıları almak için Facebook İş Araçları Şartları’na gidin ve 3. noktaya kaydırın: Facebook Pikselleri ve SDK’larının Kullanımıyla İlgili Özel Hükümler. Veya Facebook’un siteler ve uygulamalar için çerez izni kılavuzuna bakın .

Facebook Piksel tanımlama bilgileri

Ekim 2018’de Facebook, Facebook piksel verilerini izlemek için çerezleri kullanma şeklini değiştirdi. Reklamverenler artık birinci taraf tanımlama bilgilerini ve üçüncü taraf tanımlama bilgilerini kullanabilir. Birinci taraf tanımlama bilgilerini kullanmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, bu değişiklik nedeniyle hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Bunun anlamı ne? Temel olarak, bu değişiklik, reklamverenlerin Safari ve Firefox’ta verileri izlemeye devam etmesine olanak tanır. Bu tarayıcıların her ikisi de üçüncü taraf tanımlama bilgilerine sınırlar koymuştur.

Neden vazgeçmek istersiniz? Finans ve sağlık gibi kapsamlı gizlilik mevzuatına sahip alanlardaki reklamverenlerin, uyumluluk nedeniyle devre dışı bırakması gerekebilir.

Bu Facebook Business yardım makalesindeki tüm ayrıntıları öğrenin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir