Skip to main content

2021’de Instagram Etkileşimini Artırmanın 11 Yolu

 1. Göndermek için en iyi zamanınızı keşfedin
 2. Instagram Hikayeleri çıkartmaları ile sohbet başlatın
 3. Yeni içerik türlerini düzenli olarak test edin ve analiz edin
 4. Özet akışınız için “kaydedilebilir” içerik oluşturun
 5. Hedef kitlenizin seveceği verileri paylaşın
 6. Daha uzun başlıklar yazın
 7. Markanız ve işletmeniz hakkında konuşun
 8. Eğlenceli bir unsur ekleyin
 9. Hashtag’lerinize daha yakından dikkat edin
 10. Paylaşılabilir içerik oluşturun
 11. Daha fazla video içeriği oluşturun

# 1: Göndermek İçin En İyi Zamanınızı Keşfedin

* Yanlış zamanda gönderi paylaşarak veya yeterince düzenli göndermeyerek Instagram etkileşiminizi sınırlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

 • Instagram etkileşimini artırmanın birkaç yolu olsa da, hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanda yayınlamak hızlı bir kazançtır. 
 • Instagram’ın algoritması , kısa sürede çok fazla etkileşim oluşturan gönderileri sever ve bu gönderiyi genellikle takipçilerinizin akışlarının en üstüne taşır.

Bunu keşfetmek etmek için, Instagram analizlerinizi izleyerek ve takip ederek kitleniz için en uygun zamanın ne zaman yayınlanacağını öğrenmek için biraz zaman ayırın .Bu analizleri yapmak için bir çok program var ancak sizlere instagramın kendi sunmuş olduğu verilerden nasıl paylaşım saatinizi bulursunuz görselle bunu aktaracağım.

bu görselde olduğu gibi en aktif saatinizi ve gününüzü belirleyebilirsiniz.


# 2: Instagram Hikayeleri Çıkartmalarıyla Sohbete Başlayın

Her gün 500 milyonu aşkın Instagram hesabı hikayeleri kullanıyor.

facebook business ın vermiş olduğu bazı
veriler

Instagram Hikayeleri çıkartmaları , takipçilerinizi sizinle sohbet etmeye ve fikirlerini ve deneyimlerini paylaşmaya teşvik etmenin harika bir yoludur ve bu da markanıza bağlı hisseden sadık bir takipçi oluşturmanıza yardımcı olur.

Instagram etkileşimini artırmak için çıkartmalar kullanmaya başlamanın birkaç yolu:

Soru Etiketi

Instagram Stories’de hiçbir şey sohbeti iyi bir AMA’dan (Bana İstediğini Sor) kadar harekete geçiremez.

Influencer’ların , takipçilerinin onları daha fazla tanımasına yardımcı olmak için Instagram Hikayeleri soru etiketini kullandıkları bilinse de , işiniz için aynısını yapamamanız için hiçbir neden yok.

Takipçilerinizin markanızı daha iyi tanıması veya ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi alması için harika bir fırsat.

Sınav Etiketi

Etkileşimli Instagram Hikayeleri test etiketi, trivia tarzı çoktan seçmeli soruları takipçilerinizle paylaşmanıza ve sonuçları izlemenize olanak tanır.

Takipçilerinizden biri testinize “oy verdiğinde”, doğru yapıp yapmadıklarını görebilir – ve her seçeneğin kaç oy aldığını ve her bir kişinin nasıl oy verdiğini görebilirsiniz.

Geri Sayım Etiketi

Takipçilerinizin ilgisini çekmek, etkinlikleriniz ve satışlarınızda daha fazla ilgi görmek istiyorsanız, Instagram Hikayelerindeki geri sayım etiketi gönderileriniz için mükemmel!

Yaklaşan bir etkinlikle ilgili bir hikaye paylaştığınızda (mağaza içi satış, ürün lansmanı veya özel duyuru gibi), belirlediğiniz tarih ve saate geri sayım yapan bir geri sayım etiketi ekleyebilirsiniz.

akipçileriniz daha sonra geri sayım etkinliğinize abone olabilir, bu da süre dolduğunda ve geri sayımınız tamamlandığında onlara bir hatırlatma gönderecektir!

Bu, Instagram takipçilerinizle etkileşim kurmak ve izleyicilerinizin özel etkinliklere veya promosyonlara katılmasını sağlamak için harika bir stratejidir.


# 3: Yeni İçerik Türlerini Düzenli Olarak Test Edin ve Analiz Edin 

Instagram’daki en iyi içerik planlarından bazıları deneylerden gelir.

Yeni içerik türlerini test etmek Instagram’da göz korkutucu gelebilir, özellikle de iyi bir şeyin peşindeyseniz ve mevcut içerik stratejinizle ilgili iyi bir etkileşim görüyorsanız.

Ancak bize güvenin: Deneme, yanılma ve içerik deneyleri, eğrinin önünde olmanın ve daha güçlü bir stratejiye sahip olmanın anahtarıdır.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte bu ay deneyebileceğiniz birkaç fikir:

# 1: Yeni içerik türlerini test edin. Memler, alıntılar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik , mini infografikler ve hatta selfie tarzı bir video, ızgaranızda veya hikayelerinizde harika olabilir.

# 2: Instagram Hikayeleri , Instagram Makaraları ve IGTV gibi video türlerini deneyin. Bazı markalar, IGTV’de uzun biçimli içerikle iyi çalışır, bazıları ise kısa ve canlı klipleri tercih eder. Normunuzun dışında bir şey deneyin.

# 3: Farklı Instagram Hikayeleri stillerini test edin ve katılımınızı iyileştirip iyileştirmediklerini görün. Örneğin, sahne arkasındaki konuşkan bir içeriğin izleyicilerinizde yankı uyandırıp uyandırmadığını veya haftalık toplamaları tercih edip etmediklerini görün.

# 4: Feed’iniz için “Kaydedilebilir” İçerik Oluşturun 

Instagram hisse, yorumlar ve kaydeder zamankinden daha önemlidir. Bu yılki katılımınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri, kitlenizi bu kaydet düğmesine dokunmaya teşvik eden daha fazla içerik oluşturmaktır!

 • “Kaydedilebilir içerik”, hedef kitlenizin daha sonra tekrar ziyaret etmek isteyeceğini bildiğiniz her şeydir.
 • Değerli ipuçlarını ve bilgileri paylaşmak için atlı karınca yayınlarını kullanmak, daha fazla tasarruf sağlayabilir, çünkü hedef kitleniz ipuçları üzerinde hareket etmek istediklerinde gönderiye geri dönebilir. 
 • Yayınınız için “kaydedilebilir” içerikle ilgili beyin fırtınası yaparken, hedef kitleniz için neyin önemli olduğunu ve nelerde değer bulacağını düşünün. Bu, bir infografikten komik memlere veya yankı uyandıracağını bildiğiniz alıntılara kadar her şey olabilir.


# 5: Kitlenizin Seveceği Verileri Paylaşın 

** Kişiselleştirilmiş ve veriye dayalı içerik yayınlamak, 2020 için büyük bir trend tahminidir ve bunun da katılımı artırmaya gerçekten yardımcı olacağını düşünüyoruz.

 • Social Studies, Inc.’in kurucusu ve CEO’su Brandon Perlman, makine öğreniminin ve kişiselleştirilmiş içeriğin hiçbir yere gitmediğini açıklıyor:

Brian, “Gerçek marka savunucuları, tüketiciler ve hayranlardan biraz daha fazla veriye dayalı analiz ve infografiklerin paylaşılacağını öngörüyorum,” diye tahmin ediyor.

 • Trendi denemeye hazır mısınız? Kendi verilerinize bakarak başlayın. Örneğin, çevrimiçi bir perakendeciyseniz, insanların en çok ne zaman alışveriş yapmayı sevdiğini görebilir misiniz? Ayın en büyük satışı neydi? Kitlenizin yüzde kaçı yeni bir ürüne oy verdi?
 • Bu verilerden, hedef kitlenizle paylaşmak için bunun hakkında bir hikaye oluşturabiliyor musunuz yoksa kitlenizin seveceğini bildiğiniz bir anahtar istatistik var mı?


# 6: Daha Uzun Altyazılar Yazın

Instagram başlığınızın 2.200 karakter uzunluğunda olabileceğini biliyor muydunuz ? Bu, izleyicilerinizle paylaşmak için çok fazla alan.

 • Algoritmada Instagram gönderinizin performansını etkileyen faktörlerden biri “gönderide harcanan süre” dir.

Dolayısıyla, Instagram etkileşiminizi geliştirmenin en kolay yollarından biri, daha uzun başlıklar yazmaktır.

Fohr’a göre, ortalama altyazı uzunluğu 2016’dan bu yana iki katından fazla arttı ve daha uzun altyazılara sahip olanlar en fazla etkileşimi aldı!

Ve 2021’e kadar, beslemelerimiz ortalama 405 karakterlik bir altyazı uzunluğuyla doldurulacak – bu da ortalama 65-70 kelime olacak!

 • Şimdi, her başlığın binlerce kelime uzunluğunda olması gerektiğini söylemiyoruz, ancak birkaç emoji yerine tam bir cümle yazmak bile Instagram etkileşimini artırmanıza yardımcı olabilir.

# 7: Markanız ve İşiniz Hakkında Açılın

Instagram’da özgünlüğün gücü çok büyük – ve 2021’de daha da güçlenecek!

Tonlarca marka ve işletmenin işe başladığını ve markalarına ve işlerine karşı daha dürüst, gerçek ve savunmasız bir taraf sergilediğini görüyoruz.

Yüksek düzeyde özgünlük, hedef kitlenizle daha güçlü bir bağlantı kurmada uzun bir yol kat edebilir ve bu da daha fazla katılımı teşvik eder.

İyi ile kötüyü, mücadeleleri ve galibiyeti sergileyebildiğinizde, markanız kitlenizle daha ilişkilendirilebilir olacaktır.

# 8: Eğlenceli Bir Öğe Ekleyin

Instagram gönderileri zaman alır, çaba harcar ve doğru bir şekilde planlamayı planlar. Ancak bu, biraz eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez!

Giderek daha fazla markanın içeriklerine memler ve trend konular ekleyerek yayınlarına mizah unsurları ve popüler kültür referansları eklediğini görüyoruz.

Daha sonra, Instagram Hikayelerimize aktif olarak biraz eğlence katıyoruz ve ortaya çıktı, sizler onu seviyorsunuz.

Hikayelerimize AR filtreleri eklemekten, yayınlarımıza memler ve GIF’ler eklemeye kadar, ilginç ve eğlenceli bir şey yayınladığımızda katılım oranlarımız artar!

 • Tabii ki, markanızın genel temasını ve tonunu onurlandırmanız gerekir – eğer memler markanızın değerlerine uymuyorsa, o zaman onları stratejinizin dışında bırakmak ve görünümünüzden ödün vermemek daha iyidir.

# 9: Hashtag’lerinize Daha Yakından Dikkat Edin

Instagram etkileşiminizi artırmak istiyorsanız, hangi hashtag’lerin daha fazla insanı gönderilerinize yönlendirdiğini anlamak gerçekten önemlidir.

 • Hashtagler yalnızca sosyal medya kullanıcılarının içeriği düzenlemesine ve kategorize etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günümüzün en iyi pazarlama kampanyalarından bazılarının arkasındaki itici güçlerden biridir


# 10: 
Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

 • Kullanıcıların Instagram Hikayelerine veya DM’lerine yayın gönderilerini paylaşma yeteneği, daha da fazla insana ulaşmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir özelliktir.
 • Anahtar, hedef kitlenizin yeniden yayınlamak isteyeceğini bildiğiniz içerik oluşturmaktır.
 • Kaydedilebilir içerik oluşturmaya benzer şekilde, paylaşılabilir içeriğin hedef kitlenizin neyi sevdiği ve neye ihtiyacı olduğu ile son derece ilgili olması gerekir. İnfografikler, merak uyandıran veya uyandıran veriler, eğlenceli memler veya ilişkilendirilebilir alıntılar hakkında düşünün..

# 11: Daha Fazla Video İçeriği Oluşturun 

2020, Instagram videosu için büyük bir yıldı – özellikle Instagram Reels’in tanıtımıyla – ve 2021’de herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

İçerik stratejinize daha fazla video içeriği ekleyerek, Instagram profilinize katılımı artırmanız neredeyse garantidir.

Ancak video oluşturmanın göz korkutucu olması gerekmez – aslında video içeriği hazırlamak gerçekten çok kolay olabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir