Skip to main content

Instagram Algoritması 2021’de Nasıl Çalışır:6 MADDE

** Instagram algoritması, Instagram akışlarını her kontrol ettiklerinde her kullanıcı için en iyi ve en alakalı içeriği ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için tanıtıldı. Soru şu: Instagram hangi içeriğin bu kriterleri karşıladığını nasıl belirler?

** Bu yazıda, Instagram algoritmasını etkileyen faktörleri inceleyeceğiz ve içeriğinizi daha fazla kişinin Instagram zaman çizelgesine alma şansınızı artırmaya yönelik ipuçlarını paylaşacağız.

Instagram algoritması nasıl çalışır? 6 temel sıralama faktörü

Neden her zaman yeni bir Instagram algoritması olduğunu merak ediyorsanız, bunun nedeni algoritmanın her bir kişinin Instagram akışında neyin görüneceğini özelleştirmek için makine öğrenimini kullanmasıdır. 

 • Instagram Keşfet sayfası da aynı şekilde çalışır – daha önce etkileşimde bulunduğunuz hesaplara bakar ve hoşunuza gidebileceğini düşündüğü içeriği önermek için bu etkileşimleri kullanır.

Ancak Instagram algoritması bundan çok daha fazlasını düşünüyor. Instagram , Instagram yayınınızda gördüklerinizi belirleyen altı faktör olduğunu ortaya koydu : ilgi, zamanlılık, ilişki, sıklık, takip ve kullanım.

1. İlgi: Instagram bir gönderiyi ne kadar önemseyeceğinizi tahmin ediyor

Algoritmik zaman çizelgesi açıklandığında Instagram, size ilk olarak ilginizi çekebilecek içeriği gösterdiğinden bahsetti:

 • “Özet akışınızdaki fotoğrafların ve videoların sırası, içerikle ilgilenme olasılığınıza, gönderen kişiyle ilişkinize ve gönderinin zamanına bağlı olacaktır.”
 • Instagram, potansiyel ilginizi ölçmek için geçmiş etkinliğinize bakar. Dolayısıyla, daha sık etkileşimde bulunduğunuz belirli bir içerik türü varsa (örneğin yemek), Instagram bu türdeki içeriği (örneğin, yemek, restoranlar vb.) Yayınınızda daha üst sıralarda sıralayabilir.
 • Bir Instagram sözcüsü , Business Insider’a Instagram gönderilerinin sıralamasının bir popülerlik yarışması olmadığını söyledi . Sizinle daha alakalı olan daha az etkileşim içeren gönderiler, feed’inizin hemen üstünde görünmeye devam edebilir.

2. Zamanındalık: Gönderilerin ne kadar yeni olduğu

 • Instagram algoritmasındaki bir sonraki temel bileşen zamandır. Instagram, size yeni ve dolayısıyla daha alakalı gönderiler göstermek istiyor.
 • Instagram’dan Thomas Dimson’dan yapılan bir konuşmaya göre , Instagram algoritması yalnızca mevcut ziyaretiniz ile son ziyaretiniz arasındaki yeni gönderileri yeniden sıralıyor .

 Örneğin, Instagram zaman çizelgenizde saat 23: 00’de gezinir ve ertesi sabah saat 9’da tekrar kontrol ederseniz, Instagram yalnızca check-in’leriniz arasında oluşturulan gönderileri sıralar.

3. İlişki: Düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuz hesaplar

 • Instagram, arkadaşlarınızın nişanlanmasıyla ilgili bir gönderi gibi arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen önemli gönderileri kaçırmanızı istemez. Bu, “en iyi arkadaşlarınızdan” gelen içeriğin muhtemelen feed’inizde daha üst sırada yer alacağı anlamına gelir.
 • En iyi arkadaşlarınızın kim olduğunu belirlemek için Instagram’ın algoritması, en sık hangi hesaplarla etkileşimde bulunduğunuzu görmek için geçmiş etkileşimlerinizi inceler.
 • Bir Instagram sözcüsü ayrıca Business Insider’a yaptığı açıklamada , profil aramalarının Instagram’ın yayınınızdaki gönderileri sıralarken baktığı bir sinyal olduğunu söyledi .

4. Sıklık: Bir kullanıcı Instagram’ı ne sıklıkla açar?

 • Bir kullanıcı uygulamayı her açtığında, Instagram algoritması son ziyaretinden bu yana en iyi gönderileri göstermeye çalışır.
 • Instagram’ı günde bir kez açarsanız, Instagram algoritmasının o gün için en alakalı olduğunu düşündüğü gönderileri görürsünüz. Ancak Instagram’ı saatlik olarak açarsanız, uygulama size daha önce görmediğiniz en alakalı içeriği göstermeye çalışır.

5. Takip: Bir kullanıcının takip ettiği tüm hesaplardan içerik

 • Instagram’da binlerce hesabı takip ederseniz, uygulamayı her açtığınızda size ne göstereceğine karar vermek için algoritmanın daha fazla içeriği sıralaması gerekir. 
 • Bu, çok sayıda kişiyi takip eden kullanıcıların her bir hesaptan daha az şey görebileceği anlamına gelirken, yalnızca birkaç seçilmiş hesabı takip eden kullanıcılar muhtemelen en yakın arkadaşlarından veya favori hesaplarından daha fazlasını görebilir.

6. Kullanım: Bir kullanıcı Instagram’da ne kadar zaman harcıyor?

 • Bir kullanıcının Instagram’a kısa aralıklarla mı yoksa daha uzun oturumlarda mı göz atma eğiliminde olması, algoritmanın gösterdiklerini de etkileyebilir. 
 • Bir kullanıcı Instagram’da kısa ziyaretleri tercih ederse, algoritma ilk önce en alakalı gönderileri göstermesini sağlarken, daha uzun göz atma oturumlarını tercih eden kullanıcılar için, göz atmak için daha derin bir taze içerik kataloğu sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir